Молочниця в роті

Кандидоз язика (молочниця в роті) або оральний псевдомембранний кандидоз виглядає як грибкова інфекція в ротовій порожнині. Особливо сильно захворювання поширене серед людей, що носять постійно зубні протези, пацієнтів з ослабленою імунною системою і дітей.

Кандидозна інфекція – найпоширеніша, вражає людину, починаючи з дитячого віку, і супутня йому протягом усього життя. У ротовій порожнині молочниця проявляється у вигляді творожистого, випуклої форми нальоту на язиці і внутрішньої сторони щоки, який легко видаляється.

 

Звідки береться грибок Candida

Мікрофлора грибкової природи присутня в ротовій порожнині завжди і не тільки там, грибок живе й у ШКТ і на шкірі у абсолютно здорових людей. Прояв кандидозу, наприклад, у новонароджених, може розпочатися через слабкий імунітет і під впливом ряду несприятливих факторів. Особливо це помітно у недоношених дітей.

Дорослу частину населення кандида в ротовій порожнині «наздоганяє» при заміні рідних зубів на протези, особливо не дуже гарної якості і погано підігнаних. Під впливом стрес-факторів, прийому лікарських речовин (особливо без контролю лікаря) і певних супутніх захворювань тонка рівновага порушується і грибок Candida, присутній в організмі в якості «співмешканця», перетворюється на патогенну «істоту», що отруює життя людині.

Форми захворювання:

  • псевдомембранний;
  • еритематозний, супроводжується почервонінням на небі і язику;
  • гіперпластичний, хронічна форма, при якому наліт не піддається видаленню;
  • ангулярний стоматит, характеризується наявністю виразок, розташованих у кутах ротової порожнини.

Чому виявляється захворювання?

Молочниця, проявляється на язику або горлі через надмірний розвитку Candida albicans, дріжджоподібних грибків, які завжди присутні там в невеликих кількостях, від сильного поширення їх утримують корисні бактерії.

Синдром сухості рота, занадто високий рівень цукру, підвищений кров’яний тиск, прийом кортикостероїдних препаратів (від астми допомагають інгаляції) у дорослих і дітей, може спровокувати зниження кількості природних мікроорганізмів і дати дорогу дріжджам роду Candida, викликавши молочницю.

Висока ймовірність кандидозу в ротовій порожнині у хворих на ВІЛ-інфекцію, при онкозахворюваннях, неконтрольованому діабеті, куріння, алкоголізм і у новонародженого, якщо мати хвора кандидозом.

Якщо білий наліт поширився по всьому язику, це вже не просто молочниця, а дріжджовий глосит, який протікає з утворенням білої плівки, набряку у ротовій порожнині.

 

Основна симптоматика

Молочниця, що виявляється в горлі, небі, щоках, язику, яснах, мигдаликах і задній стінці глотки і супроводжується цілим рядом симптомів. Крім класичного творожистого нальоту, від білого до кремовато-жовтого кольору, захворювання супроводжується печінням в ротовій порожнині, сильною чутливістю до кислої, гострої, солоної і гарячої їжі, неприємним смаком і поганим запахом з рота (галитоз).

При видаленні білястих виразок з м’яких тканин відбувається посилення больових відчуттів, кровотечі і сильне запалення ясен. У немовляти подібні симптоми тягнуть за собою розлад травної системи, погіршення сну.

Лікар може встановити ураження ротової порожнини при огляді та при видаленні уражених нальотом тканин. Для достовірності необхідно провести мікроскопію зразків тканин.

 

Як ефективно проводять лікування?

Коли проявився кандидоз у горлі, в тому числі і на язиці, важливо виявити умови, при якому активізувалися грибки Candida.

При сильній дії антибіотиків, потрібно обговорити проблему з лікарем і переглянути медикаментозне лікування основного захворювання. Зубні протези потрібно знімати на всю ніч і ретельно чистити, а рот полоскати дезінфікуючими речовинами. Якщо протези стаціонарні і викликають дискомфорт при носінні, пошкоджують ясна і мають тканинні кишені, в яких накопичується їжа і викликає запальний процес і кандидоз ротової порожнини, необхідно їх замінити на якісні.

При діабеті кандидозні висипання на язику і глотці можуть бути як наслідок зниження загального імунітету. Будь-яким пацієнтам з імунною недостатністю важливо призначати протигрибкові препарати, щоб стримувати поширення молочниці у ротовій порожнині.

Будь-якій дорослій людині потрібно щодня підтримувати гігієну рота, навіть якщо ви здорові, це стосується і дитини, а також обмежувати себе в їжі містить дріжджі і цукор.

Всі медикаментозні заходи залежать від ступеня захворювання. У легких випадках можна обійтися і без антигрибкових препаратів, вживаючи кислі рідини (соки) і живі йогурти, які можуть відновити натуральний баланс і стримати подальше розмноження грибка роду Candida.

Медикаментозні препарати при кандидозі на язику, в глотці і щоках включають в себе антигрибкові полоскання, спеціальні льодяники, креми і таблетки для прийому всередину. Слід пам’ятати, що одним днем від молочниці позбутися не можна, звичайно курс лікування становить від 7 до 14 днів, а при важкому перебігу основного захворювання і хронічних рецидивів кандидозу на поверхні слизової язика, ясен і глотки – набагато довше.

 

Місцева лікарська терапія при молочниці включає в себе:

  • ністатіновмісні препарати випускаються у вигляді мазі, порошку, крему або розчину. Їх наносять на пошкоджену поверхню і на внутрішню сторону зубних протезів, давши гарненько вбратися;
  • клотримазол в льодяниках;
  • таблетки флюконазолу.

 

Народні засоби при ураженні ротової порожнини

При невеликому ураженні молочницею язика і глотки можна застосовувати різні настої і відвари трав, які нададуть істотну допомогу в лікуванні захворювання.

Шавлія у вигляді полоскання, має виражену антибактеріальну дію, і допомагає при молочниці в області ротової порожнини знизити ризик розвитку патогенної мікрофлори.

Відвар ромашки надає заспокійливу дію на слизову оболонку, добре знімає запальні процеси мовою і в горлі.

Збір: календула, лист евкаліпта, трава горця і сурепки. Приготувати відвар з рівних частин трав і полоскати якомога частіше, не залежно від часу прийому їжі. Збір при молочниці надає ранозагоювальну, кровоспинну, заспокійливу і антисептичну дію.

Відвар з кори дуба при кандидозі в глотці і на язику володіє терпкою дією, що сприяє більш швидкому загоєнню ранок і ерозій.

Коріандр, є не тільки спецією, але і використовується при молочниці мовою як антисептичний і слабо виражене знеболюючий засіб. Столову ложку коріандру заливають склянкою окропу, настоюють 8-9 годин і полощуть ротову порожнину.

Важливо пам’ятати, що молочниця ніколи не затримується на язиці. При відсутності лікування грибок проникає далі по ШКТ, викликаючи більш серйозні проблеми.