Молочниця у чоловіків

Вважається, що молочниця – суто жіноче захворювання, хоча це ні зовсім так. Ознаки та симптоми молочниці у чоловіків – не така вже рідкість в наші дні, хоча переноситься сильною статтю вона набагато легше і, найчастіше, безсимптомно.

 

Симптоми молочниці у чоловіків

Симптоми молочниці у чоловіків

Грибки Candida не є «гостями» в організмі людини, вони постійно там живуть, переважно в теплих і вологих місцях – на геніталіях у чоловіків і в роті. Якщо не відбувається збій в імунній системі, кандидоз ніяк себе не проявляє і не викликає проблем, багато чоловіків можуть прожити все життя і жодного разу не стикатися з проявами молочниці.

Коли кандидоз себе виявляє

Прояв молочниці у чоловічої частини населення може розпочатися через:

  • тривалого прийому антибіотиків, глюкокортикостероїдів і цитостатиків;
  • вроджених або придбаних ендокринних захворювань;
  • зниження загального імунітету, в т.ч. та ВІЛ-інфекції;
  • дисбактериозів і травм статевих органів;
  • яскравого прояву молочниці у партнера, «подружня молочниця».

 

Як захворювання «виглядає» у чоловіків

Проявляється молочниця, найчастіше, у вигляді баланопоститу – запалення внутрішнього листка крайньої плоті з захопленням шкіри голівки статевого члена (див. Фото). Баланіт – це поразка головки пеніса грибками Candida і баланопостит – враження крайньої плоті, саме таку симптоматику відзначають лікарі при огляді та діагнозі «сечостатевий кандидоз».

Баланіт – кандидозне ураження зовнішньої області статевого члена у чоловіків, виявляється, найчастіше після статевого контакту. Шкіра набуває колір «морквини» з невеликими ерозіями, висипаннями і явищем мацерації.

На голівці виступає білуватий, сирнистий наліт з набряком. Поступово ці симптоми переходять на пахові складки, особливо при тривалому перебігу хвороби без лікування. Запах стає неприємно-кислуватий і різкий.

Баланопостит – перехід патологічного процесу на крайню плоть, в результаті все закінчується фімозом (звуження крайньої плоті).

Уретрит – поразка молочницею сечівника. Досить часто чоловіки панікують і «ставлять собі діагноз» – венерична хвороба, хоча це не вірно. Кандидоз ніякого відношення до неї не має.

Характерні симптоми – незначний свербіж і виділення крапель білуватою рідини.

Цистит – поразка патогенним грибком сечового міхура. Клінічно «кандидозний цистит» важко відрізнити від звичайного циститу, який викликаний збудником іншого роду.

Чоловіки відчувають важкість в області лобка, печіння при сечовипусканні, помутніння сечі, іноді з домішкою крові.

 

Чому чоловіки хворіють рідше

Чоловіки рідше, ніж жінки, хворіють молочницею – це незаперечний факт, якому є кілька пояснень:

  • симптоматика не має яскравого забарвлення і швидко проходить без лікування;
  • у чоловіків менше фізіологічних «кишеньок» де грибки можуть відчувати себе привільно;
  • чоловікам не відомі скачки жіночих статевих гормонів у зв’язку з менструальним періодом, вагітністю та клімаксом;
  • чоловіки не приймають контрацептиви;
  • будова «чоловічого» епітелію на зовнішніх статевих органах не дозволяє грибку Candida міцно закріпитися і швидко розмножуватися, викликаючи характерну яскраву симптоматику.

Так як молочниця у чоловіків протікає в більшості випадків без симптомів, вони стають джерелом зараження партнерки, у якої кандидоз «розпускається» у всій красі.

 

Шкірна молочниця у чоловіків і хлопців

Перші прояви молочниці на шкірі у чоловіків бувають через зайву вагу, при пухкій статурі. Кандидоз локалізується в пахвових западинах, в паху, «під пивним животиком», близько анального отвору, між анусом і геніталіями, між пальців рук і ніг.

У чоловіків, що страждають ожирінням, Candida селиться між складками шкіри. Зазвичай там починаються почервоніння, висип, а потім з’являються уражені ділянки з біло-жовтою речовиною, схожою на сир. При локалізації кандидозу між пальцями шкіра стає м’якою і білою.

 

Що варто знати підліткам

Прояв молочниці у чоловіків частіше за все пов’язане з перехідним періодом, коли відбувається гормональна перебудова організму. Часта зміна статевих партнерок, алкоголь і раннє куріння – призводять до спалахів симптомів кандидозу.

Характерний прояв – набряк голівки статевого члена, роздратування і білуваті виділення підлітки приймають за венеричні хвороби. Іноді лікарі ставлять їм такий діагноз укупі з молочницею.

У деяких випадках молочниця супроводжує майбутніх чоловіків при серйозних травмах, в післяопераційному періоді або при тяжких спадкових захворюваннях, коли відбувається загальне зниження імунітету і прояви молочниці на геніталіях або на шкірі.

Молочниця у чоловіків, як правило, практично завжди починається з кандидозного уретриту, інкубаційний період цього захворювання від 10 до 20 днів.

 

Якщо молочниця запущена

Грибки Candida можуть локалізуватися практично на всій території організму, на статевих органах, шкірі і в ротовій порожнині. Але в рідкісних випадках, коли хвороба набуває затяжного характеру, грибок може розноситися по всьому організму з рузом крові і розташовуватися у внутрішніх органах.

Подібна форма молочниці може бути у чоловіків з сильно зниженим імунітетом, після курсу хіміотерапії або при діагнозі ВІЛ-інфекція. Коли у чоловіка молочниця проявляється занадто сильно, то зниження імунітету може виявлятися при первинних і вторинних імунодефіцитах, а також при супутніх кандидозу венеричних хворобах.

У чоловіків, які зловживають шкідливими звичками – алкоголем, сигаретами і наркотиками, молочниця є супутницею майже завжди. Це пояснюється дефіцитом вітамінів і мікроелементів, а також слабкою резистентністю організму.

Спроби самолікування ще більше погіршують становище, не варто слідувати порадам знайомих і застосовувати різні народні методи, які можуть лише ненадовго згладити симптоматику. Після деякого часу молочниця знову повернеться, і вже в більш сильному своєму прояві.

Незважаючи на те, що чоловіча молочниця проявляється дуже рідко, це все одно захворювання, яке необхідно лікувати вчасно. Не варто довіряти самолікуванню, грибок, загнаний глибоко «в кут» може недоречно проявити себе найсильнішими симптомами, впоратися з якими буде набагато важче.